Product Model: AC-IN T8 CRL 3.5F LED tube
BEST T8 1047mm LED yellow light tubes are specially developed for UV photosensitive applications to filter out UV and blue components with wavelengths below 500 nm. Provide a cost-effective, highly reliable solution for illumination while protecting semiconductor photoresists and other types of photo emulsions from UV Light in photolithography rooms.
(Model: AC-IN T8 3.5F CRL LED tube)
Double end input mains voltage (100V ~ 277V) compatibility
Replacement for conventional T8 1047mm yellow fluorescent tube
Effectively block all photoresist sensitive wavelengths from 0 to 500 nanometers.
No bending or warping thanks to good quality aluminum housing.
Built-in overtemperature, over-current, short-circuit and surge protection.
Over 50,000-hour life time
Proprietary driver technology with high efficacy power conversion topology.
High quality LEDs delivering high lumen output, accurate color reproduction, high luminous efficacy.
Mercury-free and RoHS compliant
Also suitable for operation at low temperature
Please note: Could be designed as the single-ended input mains voltage.
Welcome to contact us with your questions or inquiry, our customer service team, technical support professional, or lighting application specialists will get back to you within the shortest time of period.
| Descriptions | Value |
| Direct Replacement Target | T8 38W traditional yellow fluorescent tube |
| Wavelength cut off | Below 500nm |
| Compatibility | AC mains voltage (100V ~ 277V) |
| Driving Voltage | AC: 100V ~ 277V DC: 131V~338V |
| Wattage | 15W |
| Conventional Wattage Equivalent | 38W |
| Base Cap | G13 |
| Life Span (Hours) | 50000 hours |
| Lumens | 1200 lm |
| Diameter | 28mm |
| Length | 1047 mm |
| Color Rendering Index (CRI) Ra | > 82 |
| Beam Angle (Degrees) | 140 |
| End cap type | Aluminum or plastic |
| PC cover | Clear / Milky |