Product Model: ECGall CRL T8 2F LED tube
BEST's T8 LED yellow light tubes are specially developed for UV photosensitive applications to filter out UV and blue components with wavelengths below 500 nm. The spectral sensitivity of broadband photoresists ranges from the near UV to the visible blue part of the spectrum. Artificial sources of white light and daylight that contain wavelengths in the sensitive range of the photoresists will expose the resist-coated substrates prematurely, which makes reproducible litho-processes impossible.
(Model: ECGall T8 2F CRL LED tube)
Electronic control Gear (ECG) compatibility.
Magnetic ballast compatibility
Mains voltage (100V ~ 277V) compatibility
Effectively block all photoresist sensitive wavelengths from 0 to 500 nanometers.
High quality LEDs delivering high lumen output, accurate color reproduction, high luminous efficacy.
Directly retrofit conventional T8 UV cut-off 600mm fluorescent tube
Over 50,000-hour life time
Also suitable for operation at low temperature
No bending or warping thanks to good quality aluminum housing.
No electrical or structural modification required in fluorescent retrofit applications.
Compatible with standard G13 medium bi-pin lamp holders.
Plug-and-play ease with exceptional ballast compatibility.
Please note: Only suitable for working with double ended input mains voltage. ( maiins L and N need to connect with different end of LED tube)
We are a professional T8 CRL LED lighting manufacturer, factory, and supplier in Taiwan. If you are looking for retrofit LED lighting, we are the factory and exporter to offer best quality and service.
| Descriptions | Value |
| Direct Replacement Target | T8 18W UV cut-off traditional FL |
| Compatibility | Electronic ballast, mains input (100V ~ 277V) |
| Driving Voltage |
ECG operation: Upon ballast output Mains operation: 100V ~ 277V |
| Wattage | 9W |
| Conventional Wattage Equivalent | 18W |
| Cut-off wavelength | Under 500nm |
| Base Cap | G13 |
| Life Span (Hours) | 50000 hours |
| Lumens | 720 lm |
| Diameter | 28mm |
| Length | 600 mm |
| Color Rendering Index (CRI) Ra | > 82 |
| Beam Angle (Degrees) | 140 |
| End cap type | Aluminum or plastic |
| PC cover | Clear / Milky |